Kornel: moje podróże - Strona główna

Iran

Węgry – Rumunia – Turcja – Ukraina

W końcu zrealizowałem swe marzenia sprzed kilku lat. Tym razem wybrałem się drogą lądową na miesięczną wyprawę do Iranu, kraju pięknego, bezpiecznego i taniego. Przemierzyłem po Persji 9600 kilometrów zwiedzając praktycznie wszystkie ważne miejsca: od starożytnego Choqa Zanbil po święty Mashhad, od glinianego Rayen po kamienny Babak, od Zatoki Perskiej po Morze Kaspijskie. Dałem się oczarować Esfahanowi i Yazdowi. Było wspaniale.

Relacja z wyjazdu ma miejscami charakter zdecydowanie osobisty i subiektywny, o czym lojalnie uprzedzam.

Do góry

Trasa trampingu i dziennik podróży

Do góry

Irańskie skojarzenia


Piękne kobiety Tak czarujących uśmiechów i pięknych oczu nie spotykałem nigdzie indziej. W ciągu całego życia tyle dziewczyn nie uśmiechnęło się do mnie w Polsce, co tam w ciągu godziny na ulicy. Ja wiem, że to zwyczajna reakcja na cudzoziemca, a jednak przyjemne uczucie pozostaje.

Gościnni Irańczycy Pobyt w irańskich domach to dla mnie jedno z najbardziej wartościowych doświadczeń tego wjazdu. Mili, sympatyczni Irańczycy zapraszający na obiad, częstujący jedzeniem, wypytujący o twój kraj. To naprawdę miłe,

Taksówkarze – czarne charaktery Codzienna walka z taksówkarzami zawyżającymi ceny to przykra strona Iranu.

Kolorowe kafelki Przepiękne wzory pokrywające ściany meczetów i medres to najbardziej barwne wspomnienie kraju. Ręcznie malowane kafelki lub mozaiki układane z kolorowych płytek zachwycały mnie za każdym razem.

Upały Ponoć w Esfahanie zimą spada 20 cm śniegu, a styczeń w Lorestanie jest wyjątkowo zimny. Wierzę. Jak by jednak nie patrzeć, Iran latem to gorące piekło. Pół biedy w suchej części kraju, 40-stopniowe upały można znieść bez problemu. Trudniej było wytrzymać subtropikalny klimat w Rashcie i nad Zatoką Perską, gdzie temperatura o północy sięgała 46 stopni.

Powrót

Najprzyjemniejsze wspomnienia


Do góry

Ceny z VIII 2006


Kursy walut:

Transport:

Do góry

Zwiedzanie:

Wyżywienie:

Do góry

Noclegi:

Inne:

Do góry

Mapka podróży


Do góry
stat4u