Kornel: moje podróże - Strona główna

Gruzja

Zaczął się nowy rozdział w moim podróżowaniu. Po trzyletniej przerwie wyrwałem się w końcu z Polski i ruszyłem na podbój Zakaukazia. Na pierwszy ogień poszła Gruzja. Był to krótki, lecz intensywny wyjazd. W ciągu 9 dni zwiedziliśmy Gruzję, poczynając od słonecznej Kachetii przez zaśnieżone Kazbegi do dżdżystej Wardzi. A dalej do zielonego Batumi i przez Kutaisi do Tbilisi. Stąd jeszcze wypad do Dawid Garedża i pobliskiej Mcchety. W pamięci pozostaną mi gościnni i serdeczni mieszkańcy tego pięknego kraju.

Relacja z wyjazdu ma miejscami charakter zdecydowanie osobisty i subiektywny, o czym lojalnie uprzedzam.

Do góry

Trasa trampingu i dziennik podróży

Do góry

Gruzińskie skojarzenia


Góry. Gruzja to kraina gór i to wyczuwa się niemal na każdym kroku. Nie było nam dane, co prawda, zdobywać wysokich szczytów, ale widok ośnieżonego Kaukazu, przeprawa przez Przełęcz Krzyżową i wycieczka do Cmindy Sameby dały nam wyobrażenie o górach Gruzji.
Gościnność i serdeczność. Gruzini są bez wątpienia gościnnym i przyjacielskim narodem. I lubią nas, Polaków. W pamięci pozostaną miłe kolacje w Batumi i Kutaisi. Nigdy nie spotkaliśmy się z niechęcią czy agresją.
Bieda i zaniedbanie. Wystarczy wyjechać z miasta lub oddalić się od centrum turystycznego, by zobaczyć zaniedbane wioski i dzielnice biedy. Gruzja przeżywa wciąż długi kryzys gospodarczy, choć od wojny o Południową Osetię i Abchazję upłynęło już sporo czasu. Uroku Gruzji nie dodają też sterty śmieci widoczne w wielu miejscach.
Kuchnia gruzińska. Posmakowaliśmy tradycyjnych miejscowych dań i produktów. Przypadł nam do gustu lawasz i chaczapuri. Zadziwiały czurczchele, smakowały chinkali. Oczywiście, popróbowaliśmy domowej czaczy i gruzińskich nieklarowanych win. Gaumardzios!
Skalne miasta i kamienne monastyry. To jedna z największych gruzińskich atrakcji. Zachwyciły mnie liczące kilkaset lub ponad tysiąc lat miasta wykute w skałach, z ukrytymi w pieczarach kościółkami, tajemnymi tunelami i schodkami. Zauroczyły mnie przepięknie położone kamienne monastyry, ich proste bryły i skromne wnętrza.

Powrót

Najprzyjemniejsze wspomnienia


Do góry

Ceny IV 2011


Kursy walut:

Transport:

Do góry

Zwiedzanie:

Wyżywienie:

Do góry

Noclegi:

Inne:

Do góry

Mapa podróży


Do góry
stat4u